Karışık bir sistem?

1)Sindirim sistemimiz bu resimde gördüğünüzden çok daha karışık bir sistemdir.Hala açıklanamayan birçok sırla dolu bir sistem aslında.Bu yazıda sindirim sisteminin bilinmeyenlerini anlatmaya devam edeceğiz.

2)Bu sistem; besinleri ağzınıza aldığınız andan itibaren o besin için ortam yaratmaya çalışıyor.Bir organa besin ulaştığında diğer bir organ uyarılmaya başlıyor.Örneğin mideye besin ulaştığında mide, bir refleks sistemiyle pankreası uyarıyor ve pankreas sindirim enzimi salgılamaya başlıyor.Dolayısıyla sistem düşündüğümüzden daha karışık,organlar birbirleriyle iletişim halinde.

3)Bu sisteme sen ne gönderdiysen ona göre enzim salgılar.Örneğin yağ almadıysan tutup da yağ sindiren lipaz enzimini salgılamaz.Senden benden akıllı yani:)

4)Safra sıvısı bir deterjandır.Ama bildiğimiz deterjanlardan değil.Deterjan özelliği hem suyu sevmek hem de sevmemek demektir.Yani suda çözünebilen ve çözünmeyen iki kısmı da içermek demektir.Yağlar suyu sevmez ve suda çözünmez ancak safra;yağ asitleri ve kolesterolden miçel oluşturur ve yağların emilmesini kolaylaştırır.Yağ ,suda çözünmezken miçel çözünür ve kolayca emilir.

5)Tükrük deyip geçmeyin içindeki özel maddeler ağız sağlığınızı ve sindirim sisteminizi koruyor.İçinde 3 çeşit özel madde var .Lizozim,laktoferrin ve IgA .Bu üç madde bakteri ve virüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur.

6)Ağız,yemek borusu,mide,ince bağırsak ve kalın bağırsağın tamamen hepsinin iç kısmı mukus(kaba tabiriyle sümük) ile kaplıdır.Kayganlaştırma ve besinlerin ilerlemesini kolaylaştırmak için olduğunu az çok tahmin edebiliriz ancak ilginç bir biçimde kalın bağırsakta mukus miktarı ve mukus salgılayan hücre miktarı oldukça artış gösteriyor.

7)Dil aslında tamamen bir çizgili kastır.Üst kısmında tat tomurcuklarının olması dışında dil bir örtüyle çevrili çizgili kas kitlesidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: