İkinci Beyin Bağırsak

“Bütün hastalıklar bağırsaktan gelir,bağırsak hasta ise vücudun geri kalanı da hastadır.

HİPOKRAT

Bağırsağın 2. Beyin olduğunu hemen hemen herkes duymuştur.Ancak neden böyle bir söylenim var ya da bağırsak 2. Beyindir derken ne kastediliyor gelin beraber inceleyelim.

Dünyadaki çoğu yaşam biçimlerinde psikoliji,sinirlilik hali ve stres durumu karın ve sindirim sistemiyle aslında ilişkilendirilmiştir.Sevinçten göbek atmak,göbek çatlamak gibi deyimlerle aslında insanlar da psikolojik durumlarının sindirim sisteminden kaynaklandığını anlamışlardır.Aslında bu deyimler antik bilimlerin günümüzde tekrar tekrar doğru çıktığını da kanıtlar.Peki bu durum nasıl oluyor?

•Bağırsakta 100 trilyon mikroorganizma,1500 in üzerinde tür var.Öyle bir sistem ki bu mikroorganizmalar vücuda geçemiyor.Bağırsak beyin kısmı burdan kaynaklanıyor aslında.Bağırsaktaki beyin bu mikroorganizmaların geçişine izin vermiyor.Peki bu mikroorganizmalar ne işe yarıyor?

•Bağırsak mikrobiyatası beyin ve bağırsak arasında karşılıklı ilişki oluşturur.Şeker hastalığı,obezite gibi hastalıklar ve şizofreni,depresyon gibi psikiyatrik bozukluklar temelde bağırsak mikrobiyatası ile ilişkilidir.Buna ek olarak bağırsak mikrobiyatası bağışıklık sistemini uyarır,vücudun en büyük bağışıklık organıdır.


Bağırsaklar kendine ait sinir sistemi olan tek organlardır.Bu sisteme enterik sinir sistemi denir.Bağırsaklar dolayısıyla karın kendine ait bir dünyadır.Karın hisseder,düşünür ve hatırlar.Hatta bağırsaklar en hassas ve duyarlı organlardır.Hepiniz endişelendiğinizde karnınızda ağrı,şişkinlik,gaz hissetmişsinizdir.Yani ruh haliniz direkt bir yolla bağırsaklarınızı etkiliyor.Bağırsakları üzmemek için fazla stres altında bırakmayın kendinizi 🙂

•İMP(İNSAN MİKROBİYOM PROJECT) adı altında insan genom projesine benzer bir çalışma yürütülmektedir.Bu projenin amacı vücuttaki bütün mikroorganizmaları çözmek ve ne işe yaradıklarını öğrenmektir.Yani mikroorganizma vücutta sadece bağırsaklarda değil.Genital organlar gibi birçok sistemde de mikroorganizmalar mevcut hatta insan vücudunun %90 ı mikroorganizmalardan oluşur.

DIŞKI NAKLİ?

Evet doğru duydunuz.Bir insanın dışkısının başka bir insana nakli; yeni gelişen ve oldukça etkili olan bir tedavi yöntemidir.Aslında burada az önce bahsettiğimiz mikroorganizmaların nakli gerçekleştiriliyor.Eğer bağırsak florası bozulursa akabinde birçok hastalık gelişeceğinden sağlıklı bir insanın dışkısındaki mikroorganizmalar florası bozulan insana aktarılıyor.Ancak kendi floranız çok önemli.D

ikkatsiz antibiyotik kullanıp,ilaçları aşırı tüketirseniz ,zararlı gıdaları alırsanız bağırsak mikrobiyatasını bozarsınız ve psikolojiden beyin hastalıklarına ve metabolik hastalıklara kadar birçok hastalığa sebep olursunuz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: